Pieczone burgery z buraka z sosem z avokado i czosnkowo-pietruszkowym!! Wegańskie! Bezglutenowe! Idealne dla miłośników buraków i nie tylko :)

Osobiście jestem ogromną fanką buraków! Pieczone, tarte, surowe, w koktajlu. Nie ma znaczenia! Pochłaniam w każdej formie. Nie pozostało więc nic innego jak kombinować kolejne sposoby przetworzenia i podania buraka. I tak powstał przepyszny burger, którego przygotowanie czeka nas już niedługo na pierwszych zdrovych warsztatach! :-)
 


Składniki:
 
Na burgery:
- 3 duże, dorodne buraczki lub 4 średnie
- 1 i 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 7 łyżek pestek słonecznika
- 2 czubate łyżki mąki ryżowej lub gryczanej
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka kuminu
- łyżeczka czarnuszki (dla jej miłośników)
- łyżeczka oregano
- łyżeczka tymianku
- sos sojowy tamari/sól himalajska lub jedno i drugie po trochu
- pieprz czarny
- 1/3 łyżeczki chilli w proszku lub świeżej posiekanej
- 1/3 łyżeczki kurkumy
- troszkę oleju kokosowego lub masła klarowanego do nasmarowania papieru
 
Na sosy:
-  1 dojrzałe awokado
- 2 ząbki czosnku
- sok z połowy limonki
- sok z połowy cytryny
- jogurt naturalny (u  nas roślinny)
- garść natki pietruszki
- sól, pieprz
 
Do podania:
- bułki, najlepiej bezglutenowe (u mnie były bazyliowe z Margity, ale niebawem przepis na własne bułeczki)
- świeże warzywa (pomidor, ogórek kiszony, kiełki brokuła, rukola, świeży szpinak, itp)


Przygotowanie:
 
Burgery:
Buraczki dokładnie wyszorować. Piec w piekarniku (najzdrowiej w szklanym naczyniu z pokrywką, a nie w folii aluminiowej!) przez ok 50-60 minut. Pestki słonecznika uprażyć na suchej patelni do lekko złotego koloru. Buraki i pestki wystudzić. Buraki obrać ze skórki, pokroić i zblendować na puree. Dodać przyprawy: czosnek, kumin, oregano, tymianek, sos sojowy, sól, pieprz, chilli, kurkumę. Ponownie zmiksować (lub dokładnie wymieszać, jeśli czosnek został wyciśnięty przez praskę). Dodać ugotowaną na sypko kaszę jaglaną, uprażone pestki słonecznika. Wymieszać. Spróbować czy słoność i ostrość nam odpowiada. W razie potrzeby doprawić. Dodać mąkę (konsystencja powinna być gęsta i dać się lepić dłońmi), dokładnie wymieszać. Ulepić kulki z jednej łyżki masy. Blachę w piekarniku wyłożyć papierem do pieczenia. Posmarować rozpuszczonym olejem kokosowym lub masłem klarowanym. Układać kotleciki dociskając do blachy. Piec w temperaturze 210 stopni przez  ok 20-30 minut.  (Sugeruję po 15 minutach sprawdzić, każdy piekarnik jest inny. Burgery powinny być lekko chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku). Burgery możesz również usmazyć na patelni na maśle klarowanym lub oleju kokosowym.
 
Przygotować sosy:
Sos z awokado:
Awokado umyć, obrać, przełożyć do blendera. Dodać czosnek, sok z limonki, sok z cytryny, sól, pieprz, czosnek. Zmiksować jednolitą masę.
Sos czosnkowo-pietruszkowy:
Czosnek obrać, wycisnąć przez praskę. Natkę pietruszki umyć, drobno posiekać. Dodać czosnek i natkę do jogurtu naturalnego (u nas roślinny). Doprawić solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać. Można również zmiksować wszystkie składniki za pomocą blendera.
 
Burgery podawać ze świeżymi  warzywami w bułce (u nas bezglutenowa z bazylią) z dodatkiem sosu z awokado i czosnkowo-pietruszkowego :) Zajadać i pochłaniać! Adiosss!!! :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty