piątek, 29 sierpnia 2014

Placki z quinoa z borówkami i bananami, bez mąki, bezglutenowe, bez cukru, bez nabialu, wegańskie :)

Idealnie na weekend!!! Specyficzne, ale nam baardzo smakowały :-) Placuszki z borówkami i bananami z quinoa. Oczywiście bezglutenowe, bez mąki, bez cukru i nabiału, wegańskie!! :-)
 


Składniki:
- 1 i 1/4 szklanki kaszy quinoa zmielonej na mąkę lub mąki z quinoa
- 2 łyżki lnu złocistego zmielonego na mąkę
- 3/4 szklanki mleka roślinnego
- 1 łyżeczka wanilii
- 1/2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia z kamienia winnego
- 1/2 łyżeczki sody spożywczej (lub dodatkowe 1/2 łyżeczki proszku)
- szczypta kurkumy
- borówki
- banan
- ewentualnie inne owoce
- listki melisy


Przygotowanie:
Kaszę wypłucz, wysusz, upraż i zmiel w młynku na mąkę (najzdrowszy sposób, najpiej dzień wcześniej:-)) Len złocisty zmiel na mąkę. Przełóż len i mąkę do miski, dodaj proszek do pieczenia, wanilię i kurkumę. Wymieszaj. Dodaj mleko, ponownie wymieszaj. Owoce umyj. Banany obierz i pokrój w plastry. Rozgrzej patelnię (u mnie beztłuszczowa, ale możesz użyć nieco oleju kokosowego przed pierwszym smażeniem). Wylewaj po jednej łyżce ciasta na patelnię. W każdy placek wciśnij kilka borówek lub plastrów banana. Podawaj z innymi owocami i/lub jogurtem roślinnym lub zmiksowanym na puder ksylitolem, czy też syropem klonowym.
 
Ps. Mąka z quinoa ma dosyć specyficzny smak. Jeśli jeszcze jej nie próbowałaś/eś i nie masz pewności czy ją polubisz ugotuj wcześniej kaszę quinoa do obiadu. Jeśli ci posmakuje to z sukcesem możesz robić na następny dzień placuszki na śniadanie :)
 
Jammmiii :-)  


3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...